Sarracenia leucophylla x psittacina

Charakteristika:

Délka láček: 30 - 40 cm
Průměr obústí: 1 - 1,5 cm
Postavení láček: středně poléhavé
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: výrazná
Žilkování: husté, červené
Plošné červené zabarvení: není vyvinuto
Víčko: ohnuté, někdy se otevírá, někdy zůstává zobákovitě sevřené
Sloupek: není vyvinut
Počet pastí na růstovém vrcholu: 10 - 12
Květ: červený, velikost 5 - 6cm
Množství semen v semeníku: 300 - 500
Kritická teplota v zimě: 0° C


Původ:

       
Matka
       
Otec
       

Základní kříženec Sarracenia leucophylla a S. psittacina je pěstován nejen v kultuře, ale je znám i z přírodních lokalit, kde spontánně vzniká na místech společného výskytu obou rodičovských druhů. Zkráceně bývá též označován jako Sarracenia x wrigleyana.

       
       Sarracenia leucophylla x psittacina je největší, nejrobustnější a pravděpodobně též nejbarevnější ze všech základních kříženců S. psittacina. Láčky jsou částečně vystoupavé a tvoří spíše listovou růžici s 10 - 15 pastmi na každém růstovém vrcholu. Délka listů dospělých rostlin se pohybuje mezi 30 a 40 cm, výjimečně může dosáhnout až 50 cm. Bílé zbarvení konců láček, fenestrace, je u křížence dobře vyvinuté. Přo dobrém oslunění jsou láčky bohatě červeně žilkované, zejména díky vlivu S. psittacina. červené žilkování tak velmi nápadně kontrastuje s čistě bílou. Koncová část láček zůstává zpravidla uzavřená a má zobákovitý tvar, typický pro základní křížence S. psitacina.

       Květy jsou středně velké (5 - 6 cm), červené nebo tmavě rudé. Semeníky tohoto křížence mohou obsahovat 300 - 500 semen.

       Sarracenia leucophylla x psittacina je velmi vitální hybrid. Svými teplotními nároky patří spíše mezi teplomilnější špirlice, rozhodně nesnáší výraznější mrazy. Dobře snáší přezimování při pokojových teplotách, i když dává přednost mírnému poklesu teplot. Díky vlivu S. psittacina toleruje i výraznější zastínění jinými rostlinami. Rostlinami nemusí být proto kultivovány na přímém slunci, stačí jim polostín. Při plném oslunění však rostliny dosahují mnohem lepšího vybarvení.

       Přestože každá publikace o špirlicích hovoří i o tomto kříženci jako o velmi základním elementu, patřil v našich sbírkách dlouhou dobu v nejvzácnějším špirlicím. Já jsem jej sháněl asi 8 let a nebyl jsem úspěšný. Nakonec jsem v roce 1997 získal kontakt na RNDr. Lubomíra Daňka, který je velmi úspěšným pěstitelem S. psittacina a ten mi poskytl pyl tohoto druhu pro sprášení mých rostlin S. leucophylla. Tak vzniklo několik set semenáčů, které byly následně distribuovány do mnoha sbírek u nás.




Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...