Sarracenia psittacina x oreophila

Charakteristika:

Délka láček: 20 - 30 cm
Průměr obústí: 2 - 3 cm
Postavení láček: poléhavé
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: velmi slabě vyvinuta
Žilkování: jemné
Plošné červené zabarvení: vzácně u starších, dobře osluněných láček
Víčko: zobákovitě uzavřené
Sloupek: není vyvinut
Počet pastí na růstovém vrcholu: 20 i více
Květ: žluto oranžový
Množství semen v semeníku: 100 - 150
Kritická teplota v zimě: -3° C

Původ:

       
Matka
       
Otec
       

Kříženec druhů Sarracenia oreophila a S. psittacina je neobvyklým šlechtitelským dílem. V přírodě se tyto druhy nesetkávají, tudíž může daný hybrid vzniknout pouze v kultuře. Ani umělé křížení však není úplnou samozřejmostí, protože ve srovnatelných podmínkách oba rodičovské druhy vykvétají s přibližně dvouměsíčním odstupem. Zatímco S. oreophila vykvétá ze všech špirlic jako první (březen), S. psittacina jako poslední, nezřídka až na přelomu května a června. Mě se toto křížení podařilo v roce 2002 díky narychlení rostlin S. psittacina ve sklenících KFR PřF UK.

       Jak už to u kříženců, kde je mateřskou rostlinou S. psittacina bývá, i v tomto případě se podařilo získat jen malé množství klíčivých semen. Vzešlo 10 semenáčků. V prvním roce vykazovaly průměrný růst, což bylo v souladu se skutečností, že oba rodičovské druhy nepatří k růstovým rychlíkům.

       
       V dlaších letech však kříženec předvedl, jak zajímavé může být křížení druhů s odlišnou ekologickou specializací. S. oerophila jako typicky horský druh rostliny se probouzí velmi brzy, okamžitě po nástupu teplot příznivých pro vegetaci. Vegetační sezónu ukončuje velmi brzy. Naproti tomu S. psittacina přirůstá velmi dlouho, hluboko do podzimu, nezřídka ještě v říjnu. Kříženec obou druhů se probouzí mezi prvními špirlicemi, společně s S. oreophila a nové láčky vytváří též velmi dlouho, často ještě na přelomu září a října (při venkovním pěstování, při domácím by rostl možná ještě déle). Díky takto extrémně prodlouženému vegetačnímu období může kříženec za sezónu vytvořit enormní množství listů, běžně 20 - 30 a středně velké rostliny velmi rychle dorůstají do dospělé velikosti.

       Vzhledem se Sarracenia psittacina x oreophila nijak výrazně nevymyká jiným základním křížencům S. psittacina. Láčky vytvářejí přízemní růžici a jsou jen mírně vystoupavé. Koncová část láčky je zpravidla uzavřená. Základní zbarvení láček je olivově zelené, na konci sezóny se při dobrém oslunení mohou objevit oranžovo červená líčka. Žilkování je jemné. Stěna láček je spíše měkká, zdaleka ne tak tuhá jako u jiných špirlic. Toto je běžným projevem S. oreophila a jejích kříženců.

Kříčenec Sarracenia psittacina x oreophila je rozhodně zajímavý svými růstovými vlastnostmi, ale též jako sběratelská rarita vzhledem k tomu, že křížení těchto dvou druhů je poměrně unikátní a není zcela triviální šlechtitelskou záležitostí.




Zpět k ostatním hybridním špirlicím (Sarracenia)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...