Sarracenia purpurea ssp. venosa x (flava x purpurea)

               
Květ
       
Dospělá rostlina
       
Láčka

Charakteristika:

Délka láček: 20 cm
Průměr obústí: 4 - 5cm
Postavení láček: šikmo vzpřímené
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: není vyvinuta
Žilkování: silné
Plošné červené zabarvení: v případě dobrého oslunění jsou rostliny téměř celé červené
Víčko: vzpřímené, střechovité
Sloupek: široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 8 - 10
Květ: růžový
Množství semen v semeníku: 10 - 50
Kritická teplota v zimě: - 5° C

Původ:

       
Matka
       
Otec
       
S. flava x purpurea

Tento kříženec vznikl v počátcích mých pokusů s křížením špirlic ve spolupráci s Martinem Spoustou. V poměrně nepřirozenou dobu (listopad) nám vykvetly dvě rostliny. Moje Sarracenia fllava x purpurea a Martinova S. purpurea ssp. venosa. Vzhledem k roční době byla pravděpodobnost úspěchu mnohem menší než jaká by byla na jaře. Opakované opylení však přineslo své ovoce. Semena jsme získali jen na Martinově rostlině a bylo jich něco kolem 70. Vzešla dobře a jelikož se semenáčky spontánně dělily, mohli jsme je za chvíli přehazovat vidlemi. Když však první rostliny dospěly, staly se právem ozdobou našich společných výstav a po oddělcích se brzy zaprášilo.

               
Láčky
       
Dospělá rostlina
       
Kříženec (vpravo) v porovnání se
vzrostlým exemplářem mateřské
S. purpurea ssp. venosa (vlevo)

       Že se jedná o zpětného křížence se S. purpurea je zřejmé na první pohled. V porovnání s tímto druhem jsou láčky delší, užší a mírně vystoupavé. Celkově se tento kříženec S. purpurea dost podobá. Láčky mohou být až 25cm dlouhé. Na plném slunci jsou rostliny téměř kompletně červené. Na vnitřní straně víčka je navíc patrné silné žilkování.

       
       Daný kříženec velmi ochotně kvete. Zbarvení květů je světle růžové. Květy na fotografii jsou světlejší, než je obvyklé, jelikož se vyvíjely ve sklepě, kde rostliny zimuji. Rozdíl mezi fotografií a skutečností však není propastný - jsou skutečně takto elegantní. Kříženec vykvétá poměrně brzy. V mých podmínkách přibližně v březnu. Bohužel produkuje jen velmi málo semen, pokud vůbec nějaká vytvoří. Za 5 let, co mi takto rostlina pravidelně kvete jsem z ní "vyrazil" pouze 5 klíčivých semen... (x leucophylla, x oreophila, x purpurea).
       

       K pěstování této rostliny bych podotkl, že se jedná o vděčnou rostlinu, která částečně zdědila tolerantnost po použitém klonu S. purpurea ssp. venosa. Rostlina Martina Spousty tolerovala panelákové pěstování (nedostatek světla, 25°C v zimě, vysoká RVV). V mých podmínkách naopak toleruje sluneční úpal a lehký mráz přes zimu. Samotný kříženec tolik tolerantní není a nejlépe roste na stanovišti plně osluněném, popř. mírně zastíněném. Zastínění tedy snáší jen částečně. V zimním období toleruje teploty 0°C - 20°C, což je ještě poměrně výhodné rozpětí.

       
Víčko
       
Víčko v procházejícím světle

       
Láčka
       
Láčka
O úroveň výš...         Na hlavní stránku...