Sarracenia
(rubra x leucophylla) x minor var. okefenokeensis

               

Charakteristika:

Délka láček: 25 - 30 cm
Průměr obústí: 2 cm
Postavení láček: vzpřímené
Základní zbarvení láček: zelené
Fenestrace: dobře vyvinuta
Žilkování: jemné, červenohnědé
Plošné červené zabarvení: není vyvinuto
Víčko: přílbovitě zahnuté
Sloupek: středně široký
Počet pastí na růstovém vrcholu: 8 - 15
Květ: 3 - 4 cm, žlutočervený
Množství semen v semeníku: 10 - 50
Kritická teplota v zimě: - 5° C

Původ:

vložit obrázek         vložit obrázek
Matka
       
Otec
S. rubra x leucophylla
       
S. minor var. okefenokeensis

Tento kříženec je jedním z prvních kříženců, který jsem vytvořil. Byla vyšlechtěna v roce 1996. Původně jsem si od křížení rostliny Sarracenia rubra x leucophylla a Sarracenia minor var. okefenokeensis nesliboval příliš elegantní rostliny. Dnes však musím uznat že "to" nedopadlo zase tak špatně a sbírkový exemplář tohoto hybridu patří k mým oblíbeným špirlicím.

   

       Rostlina na první pohled zaujme drobným vzrůstem. Láčky dorůstají výšky jen asi 25 - 30cm. Jsou navíc poměrně tenké. Jejich šířka je maximálně 2cm.

       Láčky jsou při plném oslunění velmi pestře zbarvené. Výrazná je fenestrace zejména v zadní části láčky zděděná po S. minor. Bíle zbarvené vršky láček jsou navíc protkány jemnou červenohnědou žilnatinou. Jelikož není víčko tolik uzavřené jako u S. minor, je patrné velmi intenzivně červeně zbarvený spodek víčka.

       Bohužel tento kříženec vykazuje dobrý růst jen za ideálních podmínek (slunné stanoviště, dostatečně větraný prostor, v létě poměrně vysoká teplota, kvalitní zimování). Výchozí rostlina Sarracenia rubra x leucophylla nebyla bohužel příliš vitální a druhý z rodičů je znám pomalým růstem. Špatné růstové vlastnosti jsou tedy dány původem. Naštěstí je kříženec poměrně odolný alespoň vůči plísňovým napadením oddenku.

   

       Zkušený pěstitel špirlic však může tuto rostlinu ocenit. Drobná špirlice vytvářející velké množství pestře zbarvených láček (8-12) může být nevšední ozdobou. Navíc nezabírá mnoho prostoru.
O úroveň výš...         Na hlavní stránku...